Blog
Önkéntes természeti adatgyűjtők találkozója 2024
2024 tavaszán a Magyar Természettudományi Múzeumban a a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. szervezésében 26 program részvételével megrendezésre került az Önkéntes természeti adatgyűjtők találkozója. Az esemény lehetőséget teremtett a természeti és ökológiai témájú programok bemutatkozására, valamint találkozására a nagyközönséggel. A rendezvényen az izeltlabuak.hu képviselőjeként külön standon mutathattam be a weboldal lehetőségeit.
A találkozót április hetedikén, vasárnap tartották, az év ezen szakához képest szokatlanul meleg napon. Aznap a Múzeumba való belépés ingyenes volt, így az érdeklődők nemcsak az adatgyűjtő programok standjait, hanem az egész Múzeumot is térítésmentesen látogathatták. Ez elősegítette azt, hogy számos látogató megismerhesse a hazai természeti adatgyűjtési lehetőségeket. A résztvevő programok különböző foglalkozásokkal, játékokkal és ismertetőkkel várták a látogatókat. Külön örülök annak, hogy személyesen is megismerhettem olyan regisztrált felhasználókat, akikkel már sokat beszéltem, de velük személyesen még nem találkoztam.
Az izeltlabuak.hu standja az Önkéntes természeti adatgyűjtők találkozóján
A stand látogatókkal
Játékaink
Az izeltlabuak.hu standjánál örömmel fogadtam minden érdeklődőt. Meséltem nekik a weboldal felépítéséről, korábbi eredményeiről és a tervekről. Kipróbálhatták a helyszínen az adatrögzítést és játszhattak fejfelismerő játékunkon, amit kifejezetten az esemény alkalmára készítettem. Azok, akik kipróbálták az adatrögzítést a helyszínen, vagy játszottak fajfelismerő játékunkon, részt vehettek nyereményjátékunkon, amelyen fődíjként egy Dóri horgolta által készített óriás szarvasbogarat sorsoltunk ki. A sorsolás a következő héten pénteken történt meg, a szerencsés nyertes Kurucz Kornélia lett, akinek eljuttattuk a horgolt szarvasbogarat. Gratulálunk a nyereményhez!
Fejfelismerő játékunk
Horgolt szarvasbogár, a nyeremény
Élő rovarok
A platformon az adatgyűjtések fontosságára rámutatva két élő rovart is megtekinthettek a látogatók. Mindkettő Magyarországi első természetes előfordulását az izeltlabuak.hu - n rögzítették, onnan szereztünk tudomást a hazai megjelenésükről.
Az egyik a parlagfű-olajosbogár (Ophraella communa). Lukátsi Márk és Horváth Dávid az észlelések határozása közben vette észre a Tomaschek Dénes által rögzített észlelést. Ennek határára a helyszínre utaztak, ahol élő bizonyítópéldányokat találtak. Ezeket a Magyar Természettudományi Múzeumban helyezték el, majd az eredményt 2020-ban a Folia Entomologica Hungarica - Rovartani Közleményekben publikálták First record of Ophraella communa in Hungary (Coleoptera: Chrysomelidae) címen. A faj azóta Budapest környékéről, valamint az ország keleti feléből több helyről előkerült. Külföldi példákból kiindulva a bogár hatékonyan szoríthatja vissza a parlagfüvet.
1 / 2
- Rögzítette:
- Észlelte:hrytom
A másik bemutatott állat egy poloska, a Perillus bioculatus még nem kapott magyar nevet. Az állat ragadozó, a krumplibogár, vagy más néven burgonyabogár lárvájának természetes ellensége. A kártevő elleni védekezés érdekében Magyarországon több alkalommal próbálkoztak a betelepítésável, de egyik kísérlet sem járt sikerrel. A parlagfű-olajosbogárhoz hasonlóan a magyarországi természetes megjelenéséről az izeltlabuak.hu-n való észlelésen keresztül sikerült tudomást szereznünk. Első példányát Kőszegi Anna rögzítette 2023 szeptemberében. Azóta előfordulását Magyarország több pontjáról is jelezték. Az állat hazánkban egyértelműen terjedőben van.
A poloska nem válogatós. Táplálékként nem csak a krumplibogár lárváját fogyasztja. A rendezvényre vittem egy fekete olajosbogár lárvát, bízva abban, hogy a helyszínen bemutathatom a poloska táplálkozását. A fekete olajosbogár lárvát célzottan kerestem, mert rendszertanilag közel áll a krumplibogárhoz. Próbálkozásom sikerrel járt, a poloska az egyből rátámadt, szipókáját beleszúrta és falatozni kezdett belőle. Órákon keresztül tartott a folyamat, így a rendezvény látogatói alaposan meg tudták figyelni.
Perillus bioculatus fekete olajosbogár lárvával táplálkozik
Az Önkéntes természeti adatgyűjtők találkozóját nagyon jó kezdeményezésnek gondolom. Egy remek lehetőség arra, hogy a közösségi adatgyűjtést népszerűsítse és építse a közösségét. Köszönöm a szervezőknek a rendezést, a Természettudományi Múzeumnak pedig azt, hogy a helyszínt biztosította. Remélem rendszeres összejövetellé válik.