információs oldalak
Támogatás

Útmutatók

Adatok megosztása a GBIF platformon

A GBIF-ről

A GBIF — the Global Biodiversity Information Facility (Globális Biodiverzitás Információs Hálózat) egy nemzetközi szervezet, melynek célja, hogy bárkinek, bárhonnan nyílt hozzáférésű adatokat tegyen elérhetővé a Föld élőlényeiről.
A GBIF összefogja a Föld különböző intézményei és szervezetei által kezelt nyílt hozzáférésű, biológiai sokszínűséghez kapcsolódó tudományos adatokat. Informatikai rendszereinek segítségével a saját portálján teszi őket közzé kereshető és újrahasznosítható formában.
izeltlabuak.hu adatok a gbif.org-on
izeltlabuak.hu adatok a gbif.org-on

Észlelési adatok átadása

Az izeltlabuak.hu 2024 júliusától együttműködik a GBIF-el. Észlelési adatokat és a hozzájuk tartozó képeket adunk át a szervezetnek, amelyek az izeltlabuak.hu faji szinten validált észlelések elnevezésű adathalmazban (dataset) érhetők el tudományos munkák és természetvédelmi döntéshozatalok céljára.
Az adatlekérdezés heti rendszerességgel, automatikusan történik. Azok az észlelések kerülnek átadásra, amelyek
  • - faji szintre vannak validálva, illetve határozva
  • - amelyekhez helyszín van megadva
  • - felhasználási feltételnek a tulajdonosuk valamelyik GBIF által elfogadott szabad licenct állította be (CC0, CC-BY, vagy CC-BY-NC)
  • - nincs bizonytalanként megjelölve a határozás
Az izeltlabuak.hu-n a rögzített észlelések és a hozzájuk tartozó képek tulajdonosai a szerzőjük, aki azokat rögzítette, a szerzői jog birtokosa. A tulajdonosnak lehetősége van az észleléseire és a hozzájuk tartozó képekre külön felhasználási feltételeket megadni. Az észlelések mellé a hozzájuk tartozó képeket is átadjuk, ha azokra a tulajdonosuk valamelyik GBIF által elfogadott szabad licenct állította be (CC0, CC-BY, vagy CC-BY-NC).
A védendő fajok esetén nem adunk át pontos koordinátát, csak az adott ETC griden velül véletlenszerűen generáltakat.
Azoknál a fajoknál, amelyeket Magyarországon védendőnek tekintünk, de nem Magyarországon lettek rögzítve, a koordinátákat üresen hagytuk.
Aki magyar nyelven szeretne hozzáférni a kimutatásokhoz, azoknak is jó hírünk van. Az aktuális és a korábbi állapotokról készült pillanatképek magyarul, visszamenőleg is elérhetők. Az itt található kimutatások nem csak összesítve, hanem magasabb rendszertani kategóriánként csoportosítva is megtalálhatók. A formátum ezekben az esetekben is Darwin core.
izeltlabuak.hu adatok galéria nézete a gbif.org-on
izeltlabuak.hu adatok galéria nézete a gbif.org-on

Adatok felhasználása, DOI

Az észlelési adatok tudományos munkákban való felhasználásának segítéséhez a GBIF minden adathalmazt, így az izeltlabuak.hu -ét is egyedi DOI-val látja el, melyet az izeltlabuak.hu adathalmaz oldalán találhattok. Ugyanitt az adatok felhasználását és annak során a pontos idézést bemutató részletes útmutató is elérhető.
A DOI digitálisobjektum-azonosító, lehetővé teszi, hogy "szellemi termékeket digitális hálózatokon állandóan azonosítani lehessen, és a rájuk vonatkozó kurrens adatokat el lehessen érni".

FAIR alapelvek

2016-ban jelent meg egy publikáció a FAIR alapelvekről (FAIR principles - A FAIR betűszó a magyarul is használt fair, igazságos szóra utal) azzal a céllal, hogy sürgősen változást érjenek el a tudományos publikációk hasznosíthatóságában.
A FAIR adatok rendelkeznek a következő tulajdonságokkal:
- Kereshető (Findable)
- Hozzáférhető (Accessible)
- Átjárható (Interoperable)
- Újrahasznosítható (Reusable)
Az alapelveket a következő, FAIR-ré válást segítő oldal részletezi.
A GBIF-en elérhető adatok megfelelnek a FAIR alapelveknek. Az izeltlabuak.hu fairré válása nem okozott különösebb nehézséget, mivel az izeltlabuak.hu indulásakor (2016, ami egybeesik az alapelvek publikálásával) a szabad kultúra elkötelezett híveiként már hasonló elveket vallottunk magunknak, lányeges változtatásra nem volt szükség. Az izeltlabuak.hu-n található adatok szintén megfelelnek az alapelveknek.
izeltlabuak.hu adatok metrika nézete a gbif.org-on
izeltlabuak.hu adatok metrika nézete a gbif.org-on

Sztenderdek használata

A GBIF megköveteli, hogy az adatokat egy, a biodiverzitással kapcsolatos adatoknál használt és széles körben elfogadott sztenderd (nem, nem szender) szerint felépítve adjuk át. Mi erre a célra a Darwn core-t választottuk. Ha valaki fel szeretné használni Az izeltlabuak.hu által küldött észlelési adatokat, akkor vagy azt tudja használni, amit a GBIF felé elküldtünk, vagy választhat azok közül, amit a GBIF generál azokból.
A sztenderdek használatának az a fő célja, hogy egységesek legyenek. Ha valaki velük dolgozik, akkor tudja, hogy mire számítson. Tapasztalatot tud bennük szerezni és szükség esetén utána tud nézni a részletesen specifikált attributumok jelentésének. Ezen kívül a különböző hibák és hiányosságok elkerülése érdekében validátorral ellenőrizni lehet az adatok heyességét.
izeltlabuak.hu adatok térkép nézete a gbif.org-on
izeltlabuak.hu adatok térkép nézete a gbif.org-on

Az izeltlabuak.hu észlelési adatok helyzete a nemzetközi adatok között

Az útmutató írásának időpontjában 2024 augusztus 8-án az izeltlabuak.hu faji szinten validált észlelések 341 811 észlelési adatot tartalmaz, ebből 334 641-et Magyarország területéről. Magyarországon összesen 527 398 ízeltlábú észlelés van közzétéve, tehát az elérhető adatok 63% - át mi adjuk. Az iNaturalist, a GBIF legnagyobb adatközlője 76 341 ízeltlábú észlelési adatot közöl Magyarországra, az izeltlabuak.hu tehát ennél közel 4 és félszer többet. Félreértés ne essék az iNaturalistet nem versenytársnak, hanem partnernek tekintjük.
A GBIF-en ezen ismertető írásának időpontjában négy adathalmaz érhető el, ahol Magyarország a publikáló ország. Az izeltlabuak.hu után a második legtöbb észlelési adatot tartalmazó adathalmaz a Magyar Természettudományi Múzeum Mongóliában gyűjtött gerinctelen észleléseit tartalmazza 107 580 észlelési adattal. A harmadikat a Pécsi Tudományegyetem Hidrobiológia Tanszéke közölte 25 935 észlelési adattal, délkelet Magyarország vízi makrogerincteleneit mutatja be. A negyedik adathalmaz nem tartalmaz észleléseket.

Összegzés

Ahhoz, hogy a GBIF-el való együttműködés megvalósulhasson, több évnyi előkészületre és fejlesztésre volt szükség. A felhasználási feltételek kezelésének megfelelő felépítése, az adatátadáshoz szükséges dokumentukok megfelelő formában való előállítása, az adatok automatikus frissítéséhez és elérhetőségéhez szükséges architektúra megvalósítása gondos utánajárást, tervezést és fejlesztést igényelt.
Mindez azonban nem valósulhatott volna meg nélkületek, lelkes felhasználók és adatközlők, valamint a határozók nélkül, akik ismereteiket önzetlenül megosztották a többiekkel! Fantasztikusak vagytok, köszönjük szépen a kitartásotokat és az elkötelezettségeteket! Erősítsük tovább együtt a szabad ismeretátadást!